Nepriatelia (Cyberbully)
 
Źáner:
dráma, hraný film
Minutáž:
87 minút
Rok vzniku:
2011
Krajina:
USA
Vyrobil:
ABC Family (Disney Channel)
Scenár:
Teena Booth
Réžia:
Charles Binamé
Kamera:
Pierre Gill
Strih:
Simon Webb
Hrajú:
Emily Osment, Kay Panabaker, Meaghan Rath, Jade Hassouné, Robert Naylor, Kelly Rowan, Jon McLaren, Tyrone Benskin, Bruce Dinsmore

 

Popis filmu:
Keď sedemnásťročná Taylor dostane od matky na narodeniny vlastný počítač, je od šťastia celá bez seba a s vidinou slobody a nezávislosti sa učí plávať vo vodách internetu. Čoskoro však zisťuje, že internet s webovými stránkami a online ľuďmi vie byť rovnako zákerný ako more plné žralokov. Netrvá dlho a Taylor musí bojovať s prvými prejavmi šikanovania. A to ešte netuší, že veci ani zďaleka nedošli do extrému.

Film bol súčasťou kampane "Rally to Delete Digital Drama", ktorej cieľom je odstrániť šikanovanie v USA a v Kanade tak na internete, ako aj v reálnom živote. V júli 2011 ju v spolupráci s časopisom Seventeen Magazine odštartovala americká televízia ABC Family.

 

Čo je to kyberšikanovanie
Vo filme boli veľmi dobre vykreslené znaky a formy kyberšikanovania, jeho postupné zhoršovanie, ako aj dôsledky, ktoré malo na obeť. Kyberšikanovanie sa začalo zdanlivo nevinným konfliktom a takmer skončilo smrťou obete. Deti, ktoré sa ku kyberšikanovaniu pridali, si vôbec neuvedomili, nakoľko je ich správanie zraňujúce a aké ničivé môže mať následky. Všetko sa im zdalo iba ako dobrá zábava na úkor niekoho druhého, predbiehali sa v tom, kto bude vtipnejší. Hrdinka filmu Taylor, sa rôznymi spôsobmi pokúšala pred kyberšikanovaním brániť, ale útoky sa neustále stupňovali. Nevedela sa pred nimi skryť nikde, ani doma, pokračovali vo dne, v noci. Nevedela, kto stojí na druhej strane, kto jej ubližuje a prečo. Všetky posmešné komentáre, ponižujúce informácie a ohováranie sa rýchlo rozšírili medzi všetkými jej kamarátmi a známymi, ona sama vôbec nevedela šírenie týchto informácií kontrolovať ani zastaviť. Postupne začala podozrievať každého, nevedela, komu ešte môže veriť, cítila sa úplne opustená, pochybovala o tom, či je ona sama hodnotným človekom a či  má vôbec cenu takto ďalej žiť.

Aktivita 6. Rozdiel medzi šikanovaním a kyberšikanovaním

 

Byť hrdinom
Pri každom šikanovaní, aj tom kybernetickom, zohrávajú úlohu nielen páchateľ a jeho obeť, ale aj ostatní – ktorí sa prizerajú, sú svedkami. Neznamená to, že všetci prizerajúci súhlasia s ubližovaním. Niekedy sa pridajú na stranu páchateľa, lebo sa s ním cítia silnejší, ale niekedy ticho mlčia, aby sa pozornosť neobrátila na nich a nestali sa oni terčom útokov. Práve z toho čerpá silu ten, čo šikanuje. Vie zastrašiť ostatných, nikto sa mu neodváži postaviť. Svoju silu stavia na slabosti iných, v skutočnosti je zbabelcom, ktorý si na silnejších alebo rovnocenných súperov netrúfa.

Vo filme bola veľmi dobre vykreslená skupinka dievčat, ktoré dokázali takýmto spôsobom znepríjemňovať život ľuďom okolo seba. Takáto nespravodlivosť, ponižovanie a ubližovanie sa však môže diať len vtedy, keď to ostatní ľudia dovolia. Nikto si nemôže len jednoducho umyť nad tým ruky, že keď on sám neubližuje, tak sa ho to netýka. Každý, kto vidí ubližovanie a odvráti zrak, ten svojou nečinnosťou napomáha násilníkovi. Nie je vždy ľahké prekonať svoj strach a nabrať odvahu, hlavne keď sa nedá vedieť dopredu, či to dobre dopadne. Bez ochoty vystaviť sa riziku nie je možné nič získať - presvedčiť iných vieme len vtedy, ak do toho ideme naplno. Nakoniec Taylor takúto odvahu nabrala a povedala Lindsay, ako sa pri nej cítila a čo si o nej myslí. A dostavil sa účinok – zrazu sa na jej stranu pridali aj ostatní. Veď kto by nechcel byť považovaný radšej za hrdinu než za zbabelca?

Deti a mladí ľudia v tom nie sú iní, majú v sebe uložený zmysel pre dobro a spravodlivosť. Okrem toho sú ešte plní ideálov, ako sa dá zmeniť svet k lepšiemu, chcú vyjadriť svoj názor, bojovať voči nespravodlivosti, chcú chrániť slabších. Vedia sa angažovať – či už to bolo pri Nežnej revolúcii alebo v boji za práva zvierat. Pre príležitosti byť odvážnym a čestným nemusia chodiť ďaleko, len niekedy potrebujú trochu povzbudenia.

Aktivita 7. Odvaha ozvať sa

 

Hovoriť o hneve
Kyberšikanovanie sa nedeje v nezávislom virtuálnom svete, je ovplyvňované reálnymi vzťahmi a konfliktmi. Vo filme sa Taylorina kamarátka Samantha hnevá a závidí, lebo Taylor nerozumie jej trápeniu kvôli nešťastnej láske a ešte aj získa chlapca, ktorý sa jej páči. Rozhodne sa jej to vrátiť vytvorením falošného profilu, nech si aj Taylor zažije, aké to je, keď ju zradí chlapec. Zdanlivé maličkosti spustia lavínu, ku ktorej sa pridávajú ďalší ľudia až je nakoniec takmer nemožné ju zastaviť.

Kyberšikanovanie je jedným zo spôsobov agresie. Namiesto toho, aby si dvaja ľudia vyriešili napätie, ktoré je medzi nimi, jeden z nich sa rozhodne útočiť na druhého poza jeho chrbát. Ohovára ho, vysmieva sa mu, ponižuje ho, dostáva ho do trápnych situácií. O čo lepšie je vedieť sa v správnej chvíli pohádať a hovoriť o svojom hneve priamo. Hádka ani ublíženie nemusia znamenať koniec kamarátstva. V príbehu sa dievčatám podarilo zase zblížiť, keď Samantha priznala, ako veľmi je jej to ľúto, ale zároveň vyjadrila aj naozajstné porozumenie tomu, ako sa Taylor cítila. Hovorila o svojich pocitoch a bola ochotná niečo urobiť pre to, aby svoju chybu odčinila.

Aktivita 8. Aj hnev má svoje miesto

 

Čo stojí za zapamätanie:

  • To, čo považuješ za nevinnú maličkosť, sa ti nakoniec môže vymknúť z ruky a spustiť lavínu udalostí, ktoré už nebudeš vedieť zastaviť.
  • Má zmysel hovoriť o veciach, ktoré sú zraňujúce a bolia – pomôže ti to nájsť cestu ďalej.
  • S dobrými kamarátmi sa dá prejsť aj cez ťažké situácie, ak sa viete navzájom počúvať a odpustiť si.