OVCE.sk - Pomsta
 
Źáner:
detský, animovaný
Minutáž:
3 minúty
Rok vzniku:
2014
Krajina:
Slovensko
Vyrobilo:
eSlovensko
Réžia:
Jaroslav Baran
Námet, scenár, produkcia:
Miro Drobný

 

Popis filmu:
OVCE.sk je vzdelávací seriál určený predškolským a školským deťom. „Pomsta“ sa zaoberá témou kybernetického prenasledovania (Cyberstalking). Ovca sa rozišla s baranom, ktorý to nesie ťažko. Bombarduje svoju bývalú emailmi, SMS správami a chce sa jej pomstiť zničením povesti. Nešťastnej a bezbrannej ovce sa ujmú jej kamaráti a spolu s horárovým psom sa vyberú nájsť pôvodcu prenasledovania a šikanovania.

 

Čo je virtuálne prenasledovanie (Cyberstalking)
Virtuálne prenasledovanie môže mať rôzne podoby aj príčiny. Prenasledovateľ chce predovšetkým získať moc nad obeťou, manipulovať ňou. Svoje správanie nemusí posudzovať reálne, buď si vôbec neuvedomuje, že tomu druhému ubližuje, alebo nedokáže posúdiť, do akej miery mu ubližuje. Niekedy prenasledovateľ sleduje svoju obeť cez rôzne vyhľadávače, prezerá si jej profil na sociálnych sieťach, sleduje jej komunikáciu na čete. Môže použiť aj kombináciu rôznych foriem psychického nátlaku – nepríjemné komentáre, obťažovanie esemeskami, emailmi a prezváňaním, tiež vyhrážanie, vydieranie, ohováranie pred rovesníkmi, vyzvedanie informácií od ostatných, preniknutie do profilu. Prenasledovateľ - stalker môže sledovať svoj vyhliadnutý objekt, pričom sa ho takto snaží viac spoznávať alebo sa mu priblížiť. Rovnako môže byť za spustením kybernetického prenasledovania ukončenie vzťahu. Odvrhnutý partner sa chce pomstiť, alebo sa zúfalo snaží o komunikáciu, kontakt. Vo vzťahu sa zase žiarliví partneri takýmto spôsobom snažia mať prehľad a kontrolu nad tým, čo ich partner robí, s kým sa rozpráva.

Aktivita 11. Stopy na internete

 

Keď sa láska mení na nenávisť
Aj keď sa občas stane, že prenasledovateľom je úplne neznáma osoba, vo väčšine prípadov je to niekto, koho dieťa pozná. Môže to byť spolužiak, bývalý frajer/frajerka alebo kamarát z internetu. Dieťa nemusí rozlíšiť, kedy sa bežný záujem mení na prenasledovanie. Na začiatku mu môže takáto pozornosť aj lichotiť, kontakt s páchateľom preto väčšinou nadviaže dobrovoľne – pridá si ho ako priateľa, dá mu svoj email a telefónne číslo, prezradí heslo k profilu alebo fotoalbumom. Akákoľvek reakcia zo strany dieťaťa páchateľa povzbudí k ďalšej aktivite. Takto sa môže prenasledovanie čoraz viac zhoršovať, dokonca z virtuálneho sveta prerásť až do reality, od sledovania na internete až po skutočné fyzické ublíženie pri osobnom stretnutí.

V rozprávke ovcu prenasledoval odvrhnutý priateľ, ktorý nevedel prijať ich rozchod. Snažil sa o priblíženie, udržanie kontaktu aspoň vypisovaním emailov a sms správ, keď to nepomáhalo, oslovoval ju prostredníctvom jej priateľov. Svoje sklamanie pretavil do hnevu – chcel ublížiť, ako bolo jemu ublížené. Keď sa nedalo pokračovať vo vzťahu po dobrom, pokúsil sa dotlačiť ju do vzťahu vydieraním. Aj v skutočnom živote to pri rozchodoch môže vyzerať podobne, najmä ak bol pre jedného z partnerov vzťah zmyslom života, vyplnením prázdnoty, vzťah mu dodával pocit, že pre niekoho má cenu. Ak sa toto zrazu stratí, pokúša sa odmietnutý partner zúfalo zaplniť toto prázdne miesto – pre neho je totiž aj negatívna pozornosť lepšia než žiadna, keď už nemá možnosť ukazovať „lásku“, ukazuje aspoň nenávisť.

Aj pri kybernetickom prenasledovaní väčšinou platí, že nevzniká na internete, len ho používa na udržanie kontaktu s obeťou. Odvíja sa od vzťahov v realite a najlepšou prevenciou pred ním je byť opatrný pri výbere priateľa či partnera, spozornieť pri prvých príznakoch nadmernej závislosti z jeho strany, kontrole či nerešpektovaní osobných hraníc a súkromia. Zdôraznite deťom, že tak, ako sa v skutočnom živote s ľuďmi najprv dlhšie zoznamujú a spoznávajú ich, kým im povedia o sebe dôvernejšie informácie, rovnako by to mali robiť aj na internete. Medzi svojich internetových priateľov by si mali pridávať iba tých, ktorých už poznajú dlhšie a môžu im dôverovať. Tiež je v poriadku, ak niektoré ponuky na priateľstvo odmietnu alebo časom niektoré priateľstvá zrušia. Na niektorých portáloch alebo sociálnych sieťach je možné nahlásiť obťažovanie prevádzkovateľovi stránky alebo zablokovať správy prichádzajúce od určitých osôb. V najzávažnejších prípadoch je možné obrátiť sa aj na políciu. Vydieranie, nátlak, krivé obvinenie, ohováranie, vyhrážanie a aj prenasledovanie je podľa našich zákonov trestné, a to aj v prípade, keď sa deje na internete.

Aktivita 12. Povedz NIE!

 

Čo stojí za zapamätanie:

  • Aj v najbližšom a najlepšom vzťahu máš právo na svoje súkromie, môžeš mať niečo, čo patrí len tebe a ty rozhoduješ, nakoľko chceš toho druhého vpustiť do svojho súkromia.
  • Nesnaž sa prenasledovateľa presviedčať. Ten, kto ťa takto prenasleduje, chce vidieť tvoju reakciu, tvoj záujem alebo strach.
  • Pred prenasledovaním sa môžeš chrániť – premysli si, komu dáš svoje kontaktné údaje, nastav si prístup iba pre priateľov, obráť sa na dospelých alebo políciu.