Kde hľadať pomoc, ako odstrániť stránky obsahujúce šikanovanie

eSlovensko od roku 2007 poskytuje prostredníctvom projektu Pomoc.sk špecializované poradenstvo pre oblasť problémov, ktoré prinášajú nové technológie – internet, mobil a pod. Projekt Pomoc.sk realizuje Linka detskej istoty v Bratislave, ktorá pomáha deťom už od roku 1996 a Linka Li(e)nka v Košiciach. Deti a mládež sa na linky môžu obrátiť s akýmkoľvek problémom, témou alebo len s potrebou podeliť sa s niekým o svoje prežívanie. Problémy v rodine, v škole, s kamarátmi, učiteľmi, ale aj otázky závislostí, fyzického a psychického týrania či samovrážd - to všetko môže byť témou hovorov na takejto linke.

Projekt venuje zvýšenú pozornosť najmä:

  • agresívnemu, násilnému a znevažujúcemu správaniu,
  • zneužívaniu osobných údajov,
  • vzťahom a komunikácii na sociálnych sieťach,
  • nevhodnému obsahu na internete a v počítačových hrách.

 

Určený je aj rodičom a učiteľom, ktorí potrebujú odbornú radu týkajúcu sa výchovy ich detí či žiakov, ale obrátiť sa naň môže každý, komu nie je osud detí ľahostajný. V snahe zabezpečiť čo najväčšiu dostupnosť nás možno kontaktovať BEZPLATNE tromi spôsobmi: 

  • nonstop telefonicky na celoeurópskom čísle 116 111
  • prostredníctvom online četu na stránke www.pomoc.sk denne v čase 18.00 - 22:00 h.,
  • zaslaním e-mailu na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

Linky Pomoc.sk sú anonymné, hovory sa nenahrávajú a telefónne čísla sa neevidujú, čo vytvára pre deti bezpečný priestor na ventilovanie vnútorného prežívania. Ak sa dieťa cíti v anonymite bezpečnejšie, skôr sa zdôverí aj s citlivými témami, ako sú strata blízkeho, zlyhanie v škole, nežiaduce tehotenstvo, znásilnenie, sexuálne zneužívanie, nútená prostitúcia, týranie, šikanovanie, samovražedné sklony a pod. Ľahšie porozpráva o situáciách, ktoré sú mu nepríjemné, z ktorých má strach, alebo sa za ne hanbí.

Samostatnú pozornosť venuje linka problematike hľadaných detí - strateným, nezvestným uneseným deťom, neplnoletým deťom bez sprievodu a deťom na úteku. Deti, ktoré sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli mimo svojho domova, či už nútene alebo dobrovoľne, majú možnosť hľadať na tejto linke radu či konkrétnu pomoc. Linka poskytuje poradenstvo a informácie aj rodičom, dáva im možnosť prekonzultovať svoje postupy a postoje v prípade, ak sa ich deti nevrátia domov. Svojou činnosťou zvyšuje šancu na úspech pri hľadaní stratených detí a pomáha predchádzať neuváženým rozhodnutiam. Prostredníctvom linky môže aj široká verejnosť podávať informácie o hľadaných deťoch. Kontaktné telefónne číslo pomoci strateným deťom je 116 000.

Od roku 2010 je spustená služba Stopline.sk, kde môžete nahlásiť nezákonný obsah alebo činnosti na internete napr. falošný profil či urážajúce správy na Facebooku a iných sociálnych sieťach. Nahlásenie je anonymné a vykoná sa vyplnením formulára na stránkach www.stopline.sk.